google analytics

google analiz nedir?

web yöneticilerinin en önemli araçlarından olan google analytics sayesinde internet sitenizin trafiğini ve detaylı istatistikleri en doğru verilerle ölçebilirsiniz.

kısa zaman önce yenilenen google analiz aracı şuanda daha detaylı bilgiler ölçümlüyor ve oldukça dinamik bir yapısı var. Analytics mantıksal veriler veya çözümlenmiş veriler olarak tanımlanabilir. Web sitenize ekleyeceğiniz bir kod ile sitenizdeki tüm trafik hareketleri takip edilerek size gerçek zamanlı doğru bilgiler aktarılır. Google tarafından sunulan bu ücretsiz web hizmeti her site için kullanılması gereken bir araçtır.

google analiz aracı
google analiz

google analiz özellikleri

Analiz Yönetim panelinde kullanıcı ve oturum sayıları, hemen çıkma oranları, oturum sürelerini ve online kullanıcı grafiklerini gösteren analistik size önemli veriler sunuyor. trafik kaynakları, kullanıcı bölgeleri, cihazlar, sitenizin etkileşim saatleri, kullanıcı özellikleri gibi bilgiler sitenizin durumu ve yapabileceğiniz işlemler için fikir oluşturacaktır.

Özelleştirme : menüde bulunan özelliştirme alanından isteğiniz özelliklere göre rapor şablonları oluşturarak web sitenizdeki verileri takip edebilirsiniz.

Gerçek zamanlı : bu bölümden online verileri aynı anda görebiliyoruz, trafik kaynakları, bağlanılan yerler etkinlikler dönüşümler gibi ayrıntılı bölümleri kullanabilirsiniz.

google analytics
google analytics

Kitle : değerli bir bölüm olan kitle ile web sitenize gelen kullanıcıların tüm detaylı özelliklerini görebilirsiniz. google ads benzer bir yapısı olan bu bölüm daha ayrıntılı bilgilere ulaşılıyor. Kullanıcı demografisi yaş grubu ve cinsiyet, ilgi alanları, bağlanılan cihazlar, coğrafi konum, davranışlar web sitenizdeki kullanıcıların yönelimleri, kullanılan tarayıcılar, karşılaştırma ve kullanıcı akışı özellikleriyle ilgili bilgilerin detaylı incelenmesine olanak sağlıyor.

Edinme : web sitenize gelen kullanıcı trafiğinin detaylarını bu menüden izleyebilirsiniz. Organik trafik, referanslar, direk bağlantılar ve sosyal bağlantı yüzdelerini ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

Davranış : web sitenize gelen kullanıcılar nasıl bir hareket tarzı sergiliyor bu önemli veriler sizin sitenize yapacağınız değişim ve geliştirmeler için fikir verecektir. kullanıcı oturum süreleri, farklı sayfalarda gezinme, hemen cıkma oranları, çıkış yüzdeleri ve arama terimlerini inceleyebilirsiniz.

Dönüşümler : Kullanıcıların web sitenizde yaptıkları bir hareketi takip etmek için hedeflediğiniz işlemleri oluşturup bu yöndeki hareketleri izleyebilirsiniz. örnek olarak belirli bir sayfanızla kaç kişi etkileşim sağladı, kaç kişi oluşturduğunuz bir formu kullandı kaç kişi üye oldu bu gibi hedefler oluşturabilirsiniz. Google ads kullanıyorsanız reklam dönüşümlerini izlemeniz için oldukça yararlı olacaktır.

google analytics paneli
google analytics panel

Google analizleri içerisinden direk olarak diğer önemli web hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

Google tags etiket yöneticisiyle web site hareketlerini uzakdan güncelleyerek takip edebilirsiniz.

optimize ile web sitenizdeki içeriklerin özelliklerini değiştirerek testler oluşturabilirsiniz.

Data studio ile web siteniz için veri tabloları oluşturabilirsiniz.

Surveys ile kullanıcılar için anketler ve testler oluşturabilirsiniz. (bazı servisler ücretli olabilir)

Google analytics faydaları

Google anaytics web site verilerini takip etmeniz için en önemli ve gelişmiş bir araçtır. Seo çalışmaları ve google ads reklam kampanyaları için gerekli bir özelliktir.

Google analytics’e yapacağınız entegrasyonlarla Google ads ve search console web araçları birbiriyle bağlantılı çalışabilir, bu şekilde daha etkileşimli bir çalışma sağlanır. Analaytics diğer araçlara veri akışı sağlayarak daha başarılı ve hızlı sonuçlar elde edilir.

Google ürünleri kurulum ve yönetimi için size destek verebilirim detaylı bilgiler ve hizmet talebi için benimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 oy, 5,00 / 5)
Loading...
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir