Yükleniyor..

Google Rich Snippets

Google, web site sayfalarındaki içerikleri anlamak ve arama sonuçlarında kullanıcılara daha zengin içerikler göstermek için google rich snippets verilerini kullanır. Arama sonuçlarında web siteleri hakkında bilgi ve görsel olarak daha detaylı bir sunum oluşturmak, internet kullanıcılarının sitenizi ziyaret etme olasılığınıda büyük ölçüde arttıracaktır.

Google Rich Snippets Çeşitleri

Google rich snippets çeşitlerinden web sitenize uygun olan yapılandırılmış verileri düzenleyerek uygulabilirsiniz.

1-Article (makale): Sayfa içeriği metni ve görsel olarak zenginleştirilmiş arama sonucu blog ve haber makaleleri için uygulanabilir.

2-Book (kitap): Kitaplarla ilgili snippets kitap tanıtımı ve arama sonuçlarından alışveriş için kullanılabilir.

3-içerik haritası: Sayfanın site hiyerarşisindeki breadcrumbs olarak görünmesini sağlar.

4-Bant: Yemek tarifi, restaurant, kurs ve film gibi sıralı tek bir siteden benzer içerikler için liste oluşturmaya yarayan özelliktir.

5-Course: kurslar ve kurs içeriklerinin detaylı olarak yayınlanmasını sağlar.

6-Eleştirmen yorumu: Editörün bir yayıncı kuruluş için oluşturduğu veya derlediği snippets türüdür. film ve kitaplar için uygundur.

7-dataset: google tarafından büyük veri kümleri için oluşturulan snippets çeşididir.

8-işveren değerlendirmesi: iş alımı yapan kuruluşlar için kullanıcılar tarafından oluşturulan değerlendirme snippets’dir.

9-Event (etkinlikler): Belirli bir tarihde yapılacak etkinlikler için zengin içerikli tanıtım snippets’dir. Örneğin konserler için uygundur.

10-Doğruluk Kontrol: başkası tarafından ortaya atılan bir iddanın doğruluğunu güvenli bir site tarafından karşılaştırmak için kullanılır.

11-SSS (sıkça sorulan sorular): Kullanıcılar tarafından sıkça sorulan soruların arama sonuçlarında gösterilmesi için kullanılan zengin içerik türüdür.

12-Ev Etkinlikleri: Kullanıcıların evde yapılabilecek çevrimiçi etkinlikleri tanıtabileceği zengin sonuçtur.

13-Nasıl yapılır? Bir görevin nasıl yapılacağını anlatmak için kullanılan içerik türüdür.

14-Resim Lisansı: Kullanıcılara görsellerde bulunan resim lisansları hakkındaki bilgileri bir rozet ile göstermek için kullanılır.

15-Jobposting (iş ilanı): İş arayan kullanıcılara işyeri logosu, açıklamalar, yorum ve değerlendirmeleri özet olarak gösteren işverenler için kullanılan zengin içerik modelidir.

16-Yerel İşletme: Yerel firmalar için; yol tarifi, rezervasyon ve çalışma saatleri gibi önemli bilgileri gösterebileceği işletmelere uygun olan snippets.

17-Logo: Şirket logosunu google panelinde gösterebilceğiniz zengin içerikdir.

18-Matematik çözücüler: Matematik problemlerinin türünü ve çözümünü adım adım gösteren yapılandırılmış veridir.

19-Movie: Film listeleri ve film bilgilerinin google aramalarda göstermek için kullanılır.

20-Tahmini maaş: Google iş arama sonuçlarında gösterilen maaş bilgisi ve bölgesel ortalama maaş bilgileri yayınlamaya yarar.

21-Podcast (dijital ses dosyası): Podcastın google aramada oynatılabilir bir bağlantıyla ve diğer podcast uygulamalarında görünmesini sağlar.

22-Alıştırma soruları: Matematik ve fen alıştırma sorularının gösterilmesini sağlar.

23-Product (ürün): Ürünler hakkındaki fiyat yorum puanları ve bulunabilirlik bilgileri için uygun olan google rich snippets türüdür.

24-Soru-Cevap: Soru ve yanıtları içeren web sayfaları için kullanılabilir.

25-Recipe: Yemek tariflerinin anlatıldığı web sayfalarında kullanılır.

26-Yorum snippet’i: Bir yorumun alıntıyla belirtildiği ve ortalama puanlama gösteren zengin içerik türüdür.

google rich snippets

27-Yazılım Uygulaması (Beta): Yazılım uygulamalarıyla ilgili bilgiler puanlama ve bağlantı yayınlanmasını sağlar.

28-Speakable: Arama motorları uygulamalarının sesli yazı okuma özelliğiyle okunması için, haber içeriğinin tanımlanmasını sağlar.

29-video: Arama sonuçlarında video bilgisi, canlı oynatma seçeneği ve segmentleri belirmek için kullanılır.

30-Site bağlantıları Arama kutusu: Arama sonuçları görünümünde web site linklerinizin ve arama kutusunun göründüğü snippets’dir.

Zengin içerikler (rich snippets) nasıl eklenir?

Google rich snippets zengin içerikleri web sitenize ekleminiz için; Eklemek istediğiniz snippet’e uygun kod parcağını İnternet sitenizin kaynak kodlarına uygun şekilde düzenleyerek eklemeniz gerekmektedir. Schema.org web sitesinden kod örneklerini ve uygulama şekillerini detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Zengin içerikler nasıl kontrol edilir?

Google zengin içerikler kodunu web sitenize dahil ettikden sonra, google rich snippets kodunun aktif olduğunu kontrol etmek veya bir hata varsa düzeltmek için zengin sonuçlar testini kullanabilirsiniz. Böylece mevcut kodları çevrimiçi olarak test edebilirsiniz. İkinci bir seçenek olarak da google search console menüsündeki geliştirmeler alanı kullanarak, eklenen google rich snippets kodlarının listesini ve durumunu takip edebilirsiniz.

WordPress google rich snippets kullanımı

Eğer worppress web sitesi kullanıyorsanız, google rich snippets eklemek için, çok kullanışlı eklenti seçeneklerinden faydalarak kolay şekilde zengin içerikleri uygulayabilirsiniz. WordPress.org web sitesindeki ilgili eklentileri (plugin) inceleyerek beğendiğiniz plugini kurabilirsiniz. Farklı yazılımlardaki web siteleri için mevcut kodları manuel olarak eklemek gerekebilir.

Zengin içerikler ne işe yarar?

google rich snippets kullanmak, web site içeriklerinizin google tarafından daha iyi tanımlanmasını sağlar. İnternet kullanıcıları içinde web sitenizin arama sonuçlarında daha iyi şekilde gösterilerek, web sayfalarınızın ziyaret tercihlerinde pozitif etki oluşturur.

Örneğin web sitenizde bir ürün satıyorsanız; Product snippets kullanarak ürün fiyatı, ürün puanlaması ve fotografı arama sonuçlarında detaylı görünüm sağlanır. Buda web siteniz ve müşteri tercihlerinde avantaj oluşturur. Zengin içerikleri kullanmak seo teknikleri arasında etkili bir yol olarak birçok site tarafından kullanılır ve google’ın tavsiye ettiği bir uygulamadır.

  1. Google rich snippets nasıl eklenir?

    Web sitenize uygun olan google zengin içerikler kodunu belirleyin ve kendi sitenize göre verileri düzenleyin, internet sitenizin tasarım kaynak kodlarındaki </head> kodundan önce olacak şekilde düzenlediğiniz ld+json kod parcacağını ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak Web sitenizi destekleyen rich snippets eklentileri varsa bu işlemleri kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  2. Zengin içerikler nasıl kontrol edilir?

    Google rich snippets kodlarının web sitenizdeki mevcut durumunu çevrimiçi olarak kontrol etmek için, google zengin içerikler test aracını kullanabilirsiniz.

  3. Zengin içerikler arama sonuçlarında neden görünmez?

    Web sitenizin içeriğine uygun snippets kullandığınıza emin olun, zengin içerikler testinde bir hata varsa düzeltin. Google, zengin içeriklerinizden uygun olanları seçerek yayınlayacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, 5,00 / 5)
Loading...

Guncel: 10 Haziran 2021

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.