google search console

google arama konsolu

Web sitenizin google arama motoruna indekslenmesi ve gerekli ayarların düzenlenmesi için google tarafından sunulan google search console ücretsiz bir web hizmetidir. web yöneticileri için büyük kolaylık sağlayan ve yakın zamanda yeni bir arayüzüne kavuşarak geliştirilen bu araç her web sitesi için gerekli bir uygulamadır.

Kurulum:

google search console kurmak için gmail hesabınızla giriş yapmalısınız. ilk olarak web site adresinizi doğrulamanız için sizi yönlendirecektir.

Web sunucunuzda ana dizine ekleyeceğiniz bir dosya yardımıyla veya web site yönetim panelinizden size verilen meta etiket kodunun eklenmesiyle doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

site haritaları

İnternet sitenizin bütün içeriklerini google arama motoruna eklemek için en önemli işlem bir site haritası oluşturup bunu google’a iletmenizdir. Böylece tek tek url eklemekden kurtulur ve güncel verileri anında iletebilirsiniz. wordpress seo araçları kullanarak web sitenizde site haritası kolayca oluşturulabilir.

search-console-sitemap
google search console

Sitemap: web sitenizde oluşturulan sayfaların düzenli şekilde arama motoruna aktarılması için xml uzantılı site haritaları bulunmaktadır. Sitemap sayfa ve blog yazılarınızın listesini içerir, aynı zamanda kategoriler, etiketler ve ek dosyaları gibi içeriklerde isteğe bağlı olarak ayrıca listelenebilir. Bu şekilde içeriklerinizde yaptığınız değişikliklerde güncel olarak arama motoruna iletilmiş olur.

Google search console menüsünde içerik haritaları alanına girip sitemap.xml uzantınızı ekleyerek web sitenizin indekslenmesini sağlayabilirsiniz.

Performans

Google arama konsolu menusunde bulunan performans bölümü sitenize gelen trafiği izlemenize yardımcı olur. arama sorguları, tıklama oranları ve sayfa sıralaması gibi önemli verilere ulaşabilirsiniz.

url denetimi : url denetimiyle web sayfa linklerinizi tek tek kontrol edip google tarafından değerlendirmelerini görebilirsiniz. sayfanızda hata olup olmadığını ve taranma durumu gibi bilgilere erişebilirsiniz.

kapsam: kapsam menusu site haritanızdaki indeksleme durumunu ve hataları takip etmenize yardımcı olur.

search-console-kapsam
google search console kapsam

Önemli Web verileri: web sitenizin mobil ve masaüstü bilgisayar hızını ölçmenize yardımcı olan ve gerekli yönlendirmeleri ileten değerli bir alandır. burada zaman bağlı hız raporları yayınlanacaktır

Mobil kullanılabilirlik: Web site temanızın mobil sürümündeki site hataları buradan açıklanır ve düzeltmeniz için bilgilendirme yapılır. Gerekli düzeltmeleri gerçekleştirdiğiniz zaman düzeltmeleri doğrula butonuyla kontrol talebi oluşturulur. Google doğrulamaları kontrol ederek hataları giderildiğini onaylarsa size mail gönderecektir.

Güvenlik ve manuel işlemler

Güvenlik menüsü web sitenizde virüs ve zararlı yazılımlar bulunduğu zaman size bilgilendirme verecektir.

manuel işlemler: google tarafından bir ceza ve uyarı durumu olduğu zaman bilgilendirmelerin takip edileceği alandır.

Eski araçlar ve raporlar

Yeni search console aktif olmasına rağmen eski sürüm özelliklerinide bu bölümden kullanabilirsiniz.

Uluslararası hedefleme: web sitenizin yayınlamak istediğiniz ülke hedefini seçebilirsiniz

Url parametleri: web site url yapsındaki belirli uzantıların indekslenmemesi için buradan komut gönderebilirsiniz.

web araçları: mobil ve masaüstü reklam deneyim raporları, kötüye kullanım bildirimleri, test araçları ve diğer google web hizmetleriyle ilgili birçok uygulamanın bulunduğu bu alanı incelemeniz sizin için faydalı olacaktır.

search-console-menu
search console menu

Bağlantılar

web sitenizde verdiğiniz iç link sayısını ve sitenize dışarıdan gelen bağlantıları takip etmenize yarayan oldukça güzel bir bölümdür. En çok bağlantı verilen sayfalar, siteler ve hangi kelimelerle bağlantı eklendiğini takip edebilirsiniz.

Ayarlar: son olarak ayarlar bölümünde google mülk bilgilileri Tarama istatistikleri sahiplik doğrulama gibi alanlar vardır.

Web sitenizi başka bir sunucuya taşıdığınız zaman bu menüde bulunan Adres değişikliği alanını kullanarak google bildirebilirsiniz, böylece google indeks düzeltmelerini uygulayacak ve sizi gerek işlemler için yönlendirecektir.

online web hizmetleriyle size google search console kurmak ve web site ayarlarınız konusunda size yardımcı olabilirim.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, 5,00 / 5)
Loading...
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir